Home    Sailing and Racing       Training        Facilities      Membership      Gallery      Handbook /Rota       Results     Contacts

Members Duty Rota Season 2018

 

Please check your duty dates as soon as possible and if you are unable to carry out the duty then let the rest of your duty team know and then find an appropriate replacement.

Please just do not turn up if you cannot attend, let someone know in order that racing can continue with a full duty team.

 

 

Start times for racing are: Sundays First Gun 13.00hrs  Wednesdays 19.00hrs.

 

You can now also find the link to the on-line version of the Club Handbook here HANDBOOK 2018

 

   Home    Sailing and Racing       Training        Facilities      Membership      Gallery      Handbook /Rota       Results     Contacts

Largo Bay Sailing Club

Main Street,

Lower Largo

Fife

KY8 6BP

Tel: 07967 291216

Email: socialmedia@largobaysc.org.uk or go to the contacts page

 

Welcome to Largo Bay Sailing Club - LBSC

 

Date

Event

Duty 1

Duty 2

Duty 3

Mentor

HW

Depth

April

Sun 1

Prep day at the Club 12:00hrs

Everyone

Everyone

Everyone

 

 

 

 

Sun   8

Prep day at the Club 12:00hrs

Everyone

Everyone

Everyone

 

 

 

 

Sun  15

Springboard Races 1 & 2

Kevan Gibb

Lynne Gibb

Doug Ross

 

 

 

 

Sun  22

Sharesail  Races 1 & 2

Stephen Wood

Nigel Orkney

 Ian Wilson

 

 

 

 

Wed 25

Wednesday Early  Race 1

Donald Aitken

Frances Lord

John Erwin

 

 

 

 

Sat 28

Duty Training Day

Peter Malcolm

 

 

 

 

 

 

Sun 29

Springboard Races 3 & 4

 Peter Malcolm

Tony Dumbreck

Pippa Ogilvie

 

 

 

 May

Wed 2

Wednesday Early Race 2

Bruce Birrell

Ben Birrell

 

 

17.05

5.4

 

Sun 6

Sunday Early, Races 1, 2 & 3

Jim Blyth

Jude Beimers

Mhairi Ogilvie

 

19.50

4.5

 

Wed 9

Wednesday Early Race 3

Donald Aitken

Chris Lowe

Dave Waring

 

22.48

4.3

 

Sat 12

OPEN DAY

 

 

 

 

13.09

4.8

 

Sun13

Sunday Early Races 4, 5 & 6

 Ken Carruthers

 Phil Carruthers

 Paul Underwood

 

13.55

5.1

 

Wed 16

Wednesday Early Race 4

Tony Dumbreck

Alex Dumbreck

Jane Rigot

Kevan Gibb

16.00

5.7

 

Sun 20

Golden Jubilee

Al Reid

Marc Rigot

Guy Logan

 

19.14

5.3

 

Wed 23

Wednesday Early Race  5

Steve Wood

Nigel Orkney

Ian Wilson

 

22.43

4.8

 

Sun 27

Sunday Early  Races 7, 8 & 9

Donald Aitken

Frances Lord

John Erwin

 

14.00

5.2

 

Wed 30

Wednesday Early Race 6

Steve Wood

 

 

 Pete Malcolm

16.05

5.3

 June

Sun 3

No organised sailing

 

 

 

 

18.38

4.9

 

Wed 6

Wednesday Early Race 7

Kevan Gibb

Lynne Gibb

Doug Ross

 

21.00

4.4

 

Sat 9

Training

Kevan Gibb

 

 

 

11.23

4.6

 

Sun 10

Training

Kevan Gibb

 

 

 

12.23

4.8

 

Wed 13

Wednesday Summer Race 1

Peter Malcolm

Douglas Ogilvie

Pippa Ogilvie

 

14.55

5.6

 

Sat 16

Training

Kevan Gibb

 

 

 

17.18

5.8

 

Sun 17

Training

Kevan Gibb

 

 

 

18.09

5.6

 

Wed 20

Improver Evening

Peter Malcolm

 

 

 

21.09

5.0

 

Sat 23

Regatta

Everyone

Everyone

Everyone

 

11.46

4.9

 

Sun 24

Regatta

Everyone

Everyone

Everyone

 

12.46

4.9

 

Wed 27

Wednesday Summer Race 2

Jim Blyth

Jude Beimers

Mhairi Ogilvie

 

15.11

5.1

July

Sun 1

Sunday Summer Races 1, 2 & 3

Bruce Birrell

Ben Birrell

Jane Rigot

Jim Blyth

17.36

5.1

 

Wed 4

Wednesday Summer Race 3

Tony Dumbreck

Brian Taylor

Alex Dumbreck

Kevan Gibb

19.35

4.8

 

Sun 8

Sunday Summer Races 4, 5 & 6

Ken Carruthers

Phil Carruthers

Paul Underwood

Pete Malcolm

10.35

4.7

 

Wed 11

Wednesday Summer Race 4

Nigel Orkney

Ian Wilson

Shona Birrell

 

13.45

5.3

 

Sun 15

Raeburn Trophy

Alistair Reid

Marc Rigot

Guy Logan

 

17.05

5.9

 

Wed 18

Wednesday Summer Race 5

Kevan Gibb

Lynne Gibb

Doug Nismith

 

19.41

5.3

 

Sun 22

Improver Day

Pete Malcolm

Pete Malcolm

 

 

11.13

4.7

 

Wed 25

Wednesday Summer Race 6

Donald Aitken

Frances Lord

John Erwin

 

14.13

4.9

 

Sun 29

Sunday Summer Races 7, 8 & 9

Jim Blyth

Jude Beimers

Mhairi Ogilvie

 

16.39

5.2

Aug

Wed 1

Wednesday Late Race 1

Bruce Birrell

Ben Birrell

Brian Taylor

Jim Blyth

18.24

5.1

 

Sun 5

Menzies Salver

Chris Lowe

Derek Gibb

Dave Waring

Kevan Gibb

08.46

4.8

 

Wed 8

Wednesday Late Race 2

Pete Malcolm

Douglas Ogilvie

Pippa Ogilvie

 

12.24

5.0

 

Sun 12

Sunday Summer races 10, 11 & 12

Ken Carruthers

Phil Carruthers

Paul Underwood

Jim Blyth

16.01

6.0

 

Wed 15

Wednesday Late Race 3

Tony Dumbreck

Alex Dumbreck

Doug Ross

Pete Malcolm

18.22

5.6

 

Sat 18

Closed Regatta

 

 

 

 

08.32

5.0

 

Sun 19

Closed Regatta

 

 

 

 

09.32

4.7

 

Wed 22

Wednesday Late Race 4

Chris Lowe

Derek Gibb

Dave Waring

Kevan Gibb

12.58

4.6

 

Sun 26

Sunday Late Races 1, 2 & 3

Alistair Reid

Marc Rigot

Guy Logan

 

15.44

5.3

 

Wed 29

Wednesday Late  Race 5

Kevan Gibb

Lynne Gibb

Doug Naismith

 

17.20

5.4

Sept

Sun 2

Sunday Late Races 4, 5 & 6

Nigel Orkney

Ian Wilson

Steve Wood

 

20.02

4.9

 

Wed 5

Wednesday Late Race 6

Donald Aitken

Frances Lord

John Erwin

 

23.34

4.7

 

Sun 9

Sunday Late Races 7, 8 & 9

Pete Malcolm

Douglas Ogilvie

Pippa Ogilvie

 

14.58

5.8

 

Sun 16

Rollo’s Tankard

Jim Blyth

Jude Beimers

Mhairi Ogilvie

 

20.15

4.7

 

Sun  23

Sunday Late races 10, 11 &12

Bruce Birrell

Ben Birrell

Brian Taylor

Pete Malcolm

14.45

5.2

 

Sun  30

Cancelled Trophy Races Day

Tony Dumbreck

Alex Dumbreck

Jane Rigot

Jim Blyth

18.47

5.2

  Oct

Sun 7

Equinox Series 1& 2

Ken Carruthers

Phil Carruthers

Paul Underwood

Kevan Gibb

13.56

5.6

 

Sun  14

Equinox Series 3 & 4

Alistair Reid

Marc Rigot

Guy Logan

 

18.47

5.0

 

Sun  21

Equinox Series 5 & 6

Chris Lowe

Derek Gibb

Dave Waring

Pete Malcolm

13.31

4.9

Nov

Fri 9

Laying up Dinner/Ceilidh/Prizes

Everyone

 

 

 

 

 

 

Wed 28

AGM

Everyone